41 students named Chancellor's Scholars

· 4 min read

41 students named Chancellor's Scholars

University of Nebraska - Lincoln seal and columns

Forty-one University of Nebraska–Lincoln students will be recognized as Chancellor's Scholars during the undergraduate commencement ceremonies May 4 at Pinnacle Bank Arena.

Chancellor's Scholars are students who have maintained 4.0 grade-point averages on all collegiate work at Nebraska and elsewhere.

The following is a list of Chancellor's Scholars by hometown. The information includes academic major(s), college(s), and parents’ and spouses’ names.

NEBRASKA:

Aurora:

  • Paige Ann McCoy, history, and classics and religious studies, College of Arts and Sciences, Jeromy and Carey McCoy.

Beatrice:

  • Chauncey Kate Kleveland, music education, Hixson-Lied College of Fine and Performing Arts, Ken and Shannon Kleveland.

Columbus:

  • Jared T. Duren, civil engineering, College of Engineering, Todd and Lisa Duren.

Elkhorn:

  • Jackson Thomas Brewster Grasz, management, College of Business, Steve and Verlyne Grasz.
  • Eleanor Eva Schmidt, history, College of Arts and Sciences, Ron and Tracy Schmidt.
  • Margaret Helen Schmidt, communication sciences and disorders, College of Education and Human Sciences, Ron and Tracy Schmidt.

Gering:

  • Johnathon Doyle Boyd, history and secondary education (social science), College of Arts and Sciences, and College of Education and Human Sciences, Mike and Lydia Boyd.

Gretna:

  • Jacob Thomas Gottberg, mechanical engineering, College of Engineering, Bill and Pam Gottberg.

Holdrege:

  • Kaitlin Danielle Taylor, agricultural education (teaching option with cooperative education), College of Agricultural Sciences and Natural Resources, Daniel and Kara Taylor.

Lincoln:

  • Ansley Marie Alberts, nutrition science, College of Education and Human Sciences, Timothy and Angela Alberts.
  • Allison Grace Black, economics, political science and sociology, College of Arts and Sciences, Daniel and Tracy Black.
  • Larisa Marie Epp, graphic design, and advertising and public relations, Hixson-Lied College of Fine and Performing Arts, and College of Journalism and Mass Communications, Charles and Mary Lou Epp Jr.
  • Katie Kristine Horan, agricultural education (agricultural leadership option), College of Agricultural Sciences and Natural Resources, Mark and Jill Horan.
  • Catherine Mae Jones, psychology, College of Arts and Sciences, Timothy and Sherri Jones.
  • Amanda Kathryn Nelson, psychology, College of Arts and Sciences, Mark and Julie Nelson.
  • Kimberly Jewel Pramberg, hospitality, restaurant and tourism management, College of Education and Human Sciences, Terry and Julie Pramberg.
  • Bailee Nichole Sobotka, biological sciences, College of Arts and Sciences, Charles and Maralee Sobotka.
  • Randy Keith Thomas, political science and communication studies, College of Arts and Sciences, Brion and Lucila Thomas.
  • Megan Marie Toney, psychology, College of Arts and Sciences, Bruce and Brenda Toney.
  • Shelby Joan Tuder, psychology, College of Arts and Sciences, Jeff and Sara Tuder.

Norfolk:

  • Bailey A. Barnes, psychology, College of Arts and Sciences, John and Irene Barnes.

Odell:

  • Theresa Ann Eickmann, accounting, College of Business, Ron and Cathy Zarybnicky.

Omaha:

  • Emily Elizabeth Jezewski, biological sciences, College of Arts and Sciences, Jeff and Amy Jezewski.
  • Ethan Joseph Pugel, biological sciences, College of Arts and Sciences, David and Kathleen Pugel.
  • Alyssa Marie Sloane, political science and global studies, College of Arts and Sciences, Bill Sloane and Laura Rogge.
  • Zachary Blake Warneke, computer science and mathematics, College of Arts and Sciences, Blake and Cami Warneke.

Ord:

  • Molli Jessica Hagge, agribusiness (banking and finance option), College of Agricultural Sciences and Natural Resources, Mark and Dahn Hagge.

Papillion:

  • Chase Andrew Caverzagie, actuarial science, College of Business, Kevin and Karen Caverzagie.
  • Cole Franklin Lempke, secondary education (English language arts), College of Education and Human Sciences, David and Melanie Lempke.

Roca:

  • Elizabeth Spaulding, mathematics, College of Arts and Sciences, Don and Nadean Spaulding.

South Sioux City:

  • Kristlin Khanithta Mogensen, psychology, College of Arts and Sciences, Matthew and Roongravee Mogensen, spouse Casey Bright.

Sutton:

  • Jonathan Antonio Vusich, music (piano performance), Hixson-Lied College of Fine and Performing Arts, Joe and Gioia Vusich.

ELSEWHERE:

Portage, Michigan:

  • Lucy Marie Ankenbauer, actuarial science, College of Arts and Sciences, Robert and Mary Ankenbauer.

Hackettstown, New Jersey:

  • Justice Isabel Forte, political science and communication studies, College of Arts and Sciences, Gregory and Daisy Forte.

North Canton, Ohio:

  • Nicole Irene Tank, veterinary science, College of Agricultural Sciences and Natural Resources, Brad and Alexandra Tank.

Lake Preston, South Dakota:

  • Colton Roger Hageman, biochemistry, College of Arts and Sciences, Ryan and Stephanie Hageman.

Sioux Falls, South Dakota:

  • Natalie Diane Sneed, accounting, College of Business, Stan and Diane Sneed.

Granbury, Texas:

  • Ashley Michelle Renfro, psychology, College of Arts and Sciences, Ann Renfro.

Odessa, Texas:

  • Lindsay Kaye Helferich, civil engineering, College of Engineering, Mark and Beverly Helferich.

Wauwatosa, Wisconsin:

  • Henry Robert Bauer, philosophy and classical languages, College of Arts and Sciences, Paul and Joan Bauer.

Shaoxing, China:

  • Jianzhi Lou, computer science and mathematics, College of Arts and Sciences, Kaixiang Lou and Yuehong Zhang.