325 students receive stipends for research projects

· 26 min read

325 students receive stipends for research projects

Jeffrey Stevens, assistant professor of psychology at UNL, and student Anna Rodriguez study pinion jays and their ability to bond in groups during a UCARE research project. More than 300 UNL students have earned UCARE stipends to participate in research with a faculty member during the 2016-17 school year.
Craig Chandler | University Communications
Jeffrey Stevens, assistant professor of psychology at UNL, and student Anna Rodriguez study pinion jays and their ability to bond in groups during a UCARE research project. More than 300 UNL students have earned UCARE stipends to participate in research with a faculty member during the 2016-17 school year.

The University of Nebraska-Lincoln has awarded stipends to 325 undergraduates to participate in research with a faculty mentor during the 2016-17 school year.

UNL’s Undergraduate Creative Activities and Research Experience (UCARE) Program supports undergraduates to work with faculty mentors in research or creative activities. Undergraduate students receive stipends of $2,400 to engage in intensive research or creative activity for 10 hours per week. The students’ projects span across academic disciplines including engineering, chemistry, modern languages and literatures, psychology, art and art history, architecture, special education, and fisheries and wildlife.

For more about undergraduate research at UNL, click here.

The following is a list of students by hometown who received UCARE awards for the 2016-17 school year, with their academic major and project title. The first section is for students from Nebraska, the second is for students from elsewhere in the United States and the third is for international students. Some international students are listed under their adopted hometowns in the United States.

NEBRASKA:

  • Adams: Claire Rhea Richardson, geology, “Penetrative Strain in a Compressional Orogenic System with Ductile Basal and Intermediate Detachments.”

  • Bayard: Cassandra Ellen Huck, agricultural and environmental sciences communication, “Student Perceptions of the Agricultural and Environmental Sciences Communication Degree Program: Improving and Advancing Undergraduate Education.”

  • Beatrice: Shelby Nicole Holaday, biological sciences, “Survey and Origins of Anti-Fungal Drug Resistance in Nebraska”; Laura Amalia Suzanne Munn, pre-speech-language pathology, “Investigating Executive Function in Children At-Risk for Developmental Dyslexia (DD) Using Functional Magnetic Resonance Imaging (fMRI).”

  • Beaver City: Nicole Forbes, speech-language pathology, “Predicting Communication Impairments in Infants Between 2-12 Using the Infant Social and Communication Behavior Scales.”

  • Bellevue: Conner James Beyersdorf, biological systems engineering, “Circle of Willis Funcitonal Model for Transcranial Doppler Ultrasound Training”; Alex Ciurej, biological sciences, “Effects of Regulatory Pathways on CD4+ T-Cell Differentiation”; Kevin Hanna, microbiology, “Elucidating Sub1A-Mediated Submergence Tolerance Using Transgenic Approaches”; Catherine Jones, agricultural and environmental sciences communication, “Communication Practices of Agricultural and Environmental Scientists: An Arts-Based, Virtual Ethnographic Qualitative Study”; Megan Maria Manheim, psychology, “Impact of Alcohol Intoxication on Bystander Training Efforts”; Matthew James Sis, chemical engineering, “Local, Surface Mediated, Duel Delivery of Model Drug Cargos.”

  • Blair: Taylor Katlyn Mead, music, “Compositions and Arrangements Benefiting the Husker Horn Choir.”

  • Central City: Amanda Dale, psychology, “Race, Objectification and Sexual Assault on College Campuses.”

  • Ceresco: Andrew Shultz, physics, “Discovering Neutrinos at the South Pole.”

  • Chadron: Bailea Shae Kerr, English, “Collaborative Digital Literary Archive Development: The George Eliot Review Digitalization Project”; Terran West Merriman-Honerkamp, environmental studies, “National Grasslands Community Heritage: Artifact Roadshow and Oral History Project.”

  • Columbus: Kelsey Jean Bignell, food science and technology, “Determination of the Ability of Phenolic Rich Small Red Beans to Inhibit Alpha-Amylase and Alpha Glucosidase”; Madison Burger, biological systems engineering, “Measuring Changes in Cerebrovascular Reactivity with Increasing Intracranial Pressure.”

  • Crete: Amber Kobes, anthropology, “Campus Archaeology: Integrating Artifacts and Historical Records.”

  • Crofton: Abby Jane Steffen, agricultural and environmental sciences communication, “Communication Practices of Agricultural and Environmental Scientists: An Arts-Based, Virtual Ethnographic Qualitative Study.”

  • Dakota City: Ricardo Hernandez, nutritional science and dietetics, “Research to Enhance Activities for Community Health (REACH): Assessing the Impact of Social Marketing and Theory-Based Intervention Strategies on Participant Involvement, Retention and Health Outcome.”

  • David City: Peter Wade Danielson, biological sciences, “Can Increased Dietary Protein Maintain Anabolic Sensitivity of Bone and Skeletal Muscle During Caloric Restriction?”

  • Dodge: MaLeaha Annalise Semerad, child, youth and family studies, “Forgiveness of Families and Emotional Regulation.”

  • Doniphan: Aaron Jay Ediger, electrical engineering, “Development of Tungsten Selenide Photovoltaic Solar Cells.”

  • Edgar: Alexa R. Johnson, animal science, “Planting Dates of Summer Annuals and Spring Annuals; Difference in Production Between Dates.”

  • Elkhorn: Catherine Mary Elliott, English, “Salmon Pueblo Archaeological Research Collection”; Kaitlyn Stava, biological sciences, “Effect of Diet and Bacteria on the Microbiome and Infection Susceptibility in D. Magna”; Justin Ryan Wurgler, chemical engineering, “Biosynthesis of 1,2-Propanediol from Renewable Feedstocks.”

  • Elmwood: Cody James Brown, German, “Genetic Modification of the Killer Yeast Debaryomyces Hansenii.”

  • Filley: Jeffrey John Wallman, biochemistry, “Nitrate and Nitrosatable Compounds: Is the Mixture Related to Adverse Health Outcomes?”

  • Firth: Allison Docter, psychology, “Mental Health Stigmas in the Workplace”; Haley Zabel, agricultural education, “Why the Addition of Agriculture Education Programs and How Do We Meet the Need for Qualified Teachers.”

  • Fremont: Jacob Varley Jo Headid, art, “Art and Art History Design Internship Liaison Program and National Internship Program.”

  • Gering: Erika Bowman, chemical engineering, “Using Proteomics to Determine the Molecular Mechanism of the Microbial Degradation of Sulfonamides”; Amber Michelle Fertig, geology, “Paleoenvironmental Forcing of Evolution in Cretaceous Calcareous Nannoplankton”; Arich Ray Knaub, mathematics, “Analyzing the Importance of Male Dominance in Reproductive Success in Two Species of Wolf Spiders”; Austin Robinson, construction management, “Developing the NDOR Winter Severity Index to Improve Safety and Mobility.”

  • Gothenburg: Madison Rebecca Costello, elementary education and special education (K-6), “Project VIEW: Visual Impairments Education in Writing.”

  • Grand Island: Adoni Arnaldo Faxas, global studies, “Family Letters: The Implementation of Digital Tools in Historical Research of the Personal Correspondence of a Mexican American in the First Half of the 20th Century”; Brianna D. McKay, nutritional science and dietetics, “Finding Normative Reference Values for High School Combine Test Results”; Rachel Phinney, meteorology-climatology, “The Role of Social Media in Disseminating and Collecting Drought Information during the 2012 U.S. Drought”; Anna Laura Rodriguez, animal science, “Effects of an Open Colony Housing System on Skeletal Bone Health and Welfare in Laying Hens”; Kimberly Paola Ruiz, child, youth and family studies, “Biases in Culpability Assignment for Minor Infractions”; Reina Izabel Sebastian, psychology, “Factors Affecting Disabled Children’s Learning Development From Parents’ and Teachers’ Perspectives.”

  • Gresham: Ann Wilton, water science, “Using New Unmanned Aerial Vehicle Technology to Enhance Conservation Biology Research.”

  • Gretna: Alissa Luella Martindale, animal science, “Developing a Disease Challenge Model by Investigating the Relationships Associated with Nutrient and Energy Utilization in Diseased Pigs.”

  • Hastings: Mason Spilinek, mechanical engineering, “Temperature Sensor for Long-Term Monitoring of Core Body Temperature”; Olivia Thomas, chemistry, “Development of Paramagnetic Cyclooctyne Molecule for Use as Organic Radical Contrast Agent in Magnetic Resonance Imaging”; Erich William Vogel, biochemistry, “Investigation of Pseudomonas Syringae Effectors’ Mechanism to Deacetylation of H3K9 in Arabidopsis.”

  • Hickman: Janelle Adams, biological systems engineering, “Hydrogel Platform for Single Walled Carbon Nanotube Sensors for In Vitro and In Vivo Nitric Oxide Detection.”

  • Kearney: Austin William Arens, pre-landscape architecture, “The Role of Service Learning in Instruction at the University of Nebraska-Lincoln”; Joseph Patrick McTygue, nursing, “Enhancing Teamwork between Nursing and Dental Students via a Blended Interprofessional Education Program.”

  • Kennard: Amanda Sarah Lambrecht, animal science, “Effect of Reduced Endogenous GnRH-II Receptors on Porcine Sperm Function.”

  • La Vista: Kurtis Cronican, finance, “Racial Discrimination and its Role in Wage-Unemployment Differentials”; Lauren McNeil, business administration, “Generation and Characterization of Monoclonal Antibodies Recognizing ZDHHC21.”

  • Lexington: Elvira Marciano, pre-Spanish, “Parent-Child and Student-Teacher Interactions during Preschool: What Factors Contribute to Positive Relationships?”

  • Lincoln: Stephanie Ann Ahrens, architectural engineering, “Identifying Quantitative and Qualitative Trends in Worship Space Acoustics Design”; Dakota Sehl Altman, fisheries and wildlife, “Investigating Methods to Determine Habitat Occupancy by Secretive Species of Native Snakes that are in Need of Conservation in Nebraska”; Megan Asselin, speech-language pathology, “The Effects of Sensory Manipulation on Brain Activity and Swallowing Biomechanics”; Janette Dalila Avelar, Spanish, “Family Letters: The Implementation of Digital Tools in Historical Research of the Personal Correspondence of a Mexican American in the First Half of the 20th Century”; Johnathan Avery, psychology, “Implementing the Computational Model of Unified Learning Model to Find Individual-Level and Group-Level Phenomena of Learning in Multi-Agent Systems”; Alejandra Ayotitla Cortez, psychology, “Understanding Parents’ Motivation Levels and Perceptions of their Children’s Health”; Matt Baier, biochemistry, “Developing a New Model for Virus Epidemiology in Drosophila Melanogaster”; Desiree Rose Bartels, theatre, “Bridging the Theatrical and Social Gap: Using Applied Theatre Techniques for the Social and Political Education of Young Audiences”; Jackson Bauer, chemical engineering, “Increasing the Triplet State Population of High-Spin Derivatives of Benzotriazinyl Radicals”; Alec Baxter, history, “Publishing Humanities Arguments in a Digital World: A Case Study in Hybrid Print/Web Strategies (UCARE team project)”; Kyly Baxter, psychology, “Effects of Social Support on Peer-Mentor and Client Relationships for Internet-Based Cognitive Behavioral Therapy for Rural Adults with Social Anxiety”; Maia Behrendt, anthropology, “Interacting with Hominin Skeletal Remains: The Benefits and Limitations of 3D Printing, Modeling and Photogrammetric Processes”; Catherine Maria Berrick, Spanish, “A Temporal Analysis of Myotis Septentrionalis”; Alisha Marie Bevins, mechanical engineering, “Effects of Using Robotics for the Classroom in the United States”; Zeinab Bikienga, geology, “Communicating the Science behind Drinking Water Contamination Cases in the U.S.”; Taylor Eric Birdwell, philosophy, “The Role of Moral Intuitions in Normative Ethics”; Jordan Charles Blayney, architectural engineering, “Correlation between Student Academic Performance and Lighting Design in Nebraska and Iowa Public School Classrooms”; Tanner Lee Buresh, mechanical engineering, “Impact Resistant Applications of Nanofiber Based Composites”; Peter Burnett, history, “Effects of the Special Tribunal for Lebanon on Hezbollah and the Lebanese Public”; Abigail Jean Cheesman, psychology, “Sexual Objectification and the Stress Response”; Jade Dale, history, “To Enter Africa from America: U.S. Empire, Race and the African Question, 1847-1919”; Shadid Fernanda De La Rosa, biochemistry, “Effect of Fenton and Photo-Fenton Pretreatments on Solubilization of Lignocellulosic Biomass”; Hannah Margaret Demma, art, “Collection/Connection: A Multimedia Exhibition”; Cole Anton Dempsey, mechanical engineering, “Leidenfrost Points in Pool Boiling and Droplet Film Evaporation”; Walker Lee Dimon, mechanical engineering, “Constructing a Capacitor Using Conductive Polymers in an Interpenetrating Polymer Network”; Ellen Paige Dolph, fisheries and wildlife, “Assessment of Painted Turtle Age and Size from Long-Term Pond Study”; Erica Marie Dolph, biological systems engineering, “TCD Mobile Application Development and Testing”; Alex Enersen, psychology, “Exploring the Positivity Bias in Older Adults”; Chelsea Nicole Fritz, pre-English language arts, “Who is a Reader? Assessing Reading and Literacy Practices of Middle School Students”; Reilly Grealish, veterinary science, “Manganese Toxicity and Neurodegeneration”; Zachary Glen Hadenfeldt, history, “Autobiography of Myron Longsoldier and Lakota History of the Great Plains”; Talia Rose Halperin, international business, “Cross-Country Study of the Influence of Culture on the Relationship between Social Media Use and National Innovation”; Joseph Albert Hams, Spanish, “Religiosity and Conservative Ideologies as Predictors of Child Labor Preferences”; Abigail Marie Hecker, biochemistry, “Virtual Immune System: Using Dynamic Models and Simulations to Explore and Teach Immunology”; Matthew James Hilfiker, electrical engineering, “Development of Tungsten Selenide Photovoltaic Solar Cells”; Trish Vy Hoang, nutritional science and dietetics, “Generating PRRSV 12697-01 Mutant to Determine its Missing Glycosylation Site Function in Order to Generate a New PRRS Vaccine”; Hana Leigh Jaber, nutritional science and dietetics, “The Impact of Nutrition and Physical Activity Education on the Knowledge, Attitude and Behavior of Muslim’s Youth from Various Ethnic Backgrounds”; Alexis Claire Jessen, psychology, “Enhancing Teamwork between Nursing and Dental Students via a Blended Interprofessional Education Program”; Emilie Johnson, insect science, “Bisphenol A Effect on Cellular Adipogenesis”; Marta Loraine Ann Jonson, nutritional science and dietetics, “Targeting Children’s Eating Habits and Food Intake in Child Care: Evaluation of a Responsive Feeding Intervention”; Courtney Nicole Kinser, biological systems engineering, “Mechanical Stretch Manipulation of Adipokine Signaling For Diabetes”; Aaron Nathaniel Knapp, microbiology, “Identification of Silencing Suppressor Proteins in Sugarcane Mosaic Virus”; Madeleine Julie Koenig, biochemistry, “Investigating the Molecular Mechanisms of Fetal Alcohol Syndrome Using Drosophila Melanogaster as a Model System”; Aliya Kunikeeva, biological systems engineering, “Development of Microfluidic Devices for Mechanobiology Research of Chondrocytes”; Ian Thomas Lagerstrom, microbiology, “Regulation of the Redox Homeostasis by OxyR and its Role in Pathogenicity of Pseudomonas Syringae”; Katherine Marie Lagerstrom, environmental studies, “The Effects of Calmodulin on Plant Immunity to Pseudomonas Syringae”; Lam T. Le, biochemistry, “Examining the Experiences and Beliefs of Asian Parents in Nebraska”; Christian Eddy Leblanc, construction management, “Developing the NDOR Winter Severity Index to Improve Safety and Mobility”; Holli Lynne Luff, elementary education and special education (K-6), “Project VIEW: Visual Impairments Education in Writing”; Grecia I. Macias, biological sciences, “Implementing Developed Measures for the Evaluation of Colorism in the Latino Population on Campus”; Drue Allison Marr, psychology, “Emotional Regulation and Valance Bias”; Beau Alexander Marth, mechanical engineering, “Enhancements in Camera Design and Tools for Surgical Robots”; Rachel Lauren McCown, architectural studies, “Design for Decline”; Madeline Ivy McMeen, pre-speech-language pathology, “The Getting Ready Intervention for Young Children at Developmental Risk”; Lucille Melcher, meteorology-climatology, “Predicting Tornado and Hail Occurrence in Tropical Cyclones”; Ryan Mikus, finance, “The Effects of BMAA on Candida Albicans and Saccharomyces Cerevisiae”; Connor Pierce Mullin, history, “Western Legal History Journal Index and Historiography”; Khenda Mustafa, global studies, “Decolonization”; Ly Ha Nguyen, nutritional science and dietetics, “Thematic Body of Work and Studio Management”; Paulina Nguyen, biological systems engineering, “Examining the Experiences and Beliefs of Asian Parents in Nebraska”; Phu Huu Nguyen, psychology, “Recreating the Mechanics of Cardiac Tissues at the Various Stages of Cardiac Fibrosis using Polymer/Hydrogel Based Surfaces”; Thi Nguyen, art, “Organic Radical Contrasts Agents for MRI”; Erica Marie North, microbiology, “Determining Gene Specific Chromatin Differences in Sulfolobus Solfataricus through Targeted ChIP”; Victoria Elizabeth Norton, art history and criticism, “Rediscovering a Lost Ancient Greek Technology in the Potter’s Studio”; Abi Paudel, biochemistry, “The Use of X-ray Crystallography to Determine How Computationally Designed Inhibitors of HIV Viral Fusion Bind to the Viral Protein gp41”; Ben Daniel Plambeck, biological sciences, “Nesprin Control in Stretch Inhibition of Stem Cell Adipogenesis”; David Pratt, biochemistry, “Computational Modeling Intervention: Using Dynamical Models and Simulations to Teach Immunological Processes”; Ravi Michael Raghani, biological systems engineering, “Fluid Flow Induced Mesenchymal Stem Cell Migration: Role of Focal Adhesion Kinase and RhoA Kinase Sensors”; Chloe Jane Reeble, psychology, “The Getting Ready Intervention for Young Children at Developmental Risk”; Mallory Richert, psychology, “Task-Switching and Visual Behavior”; Anna Claire Ripa, natural resource and environmental economics, “Developing and Using a Pollinator Attitude Scale to Measure the Success of Pollinator Education”; Haily Elizabeth Sain, psychology, “Effect of Nature Sounds on Adult’s Performance on Attention Network Tasks and Spatial Working Memory Tasks”; Elliot T. Sandfort, computer engineering, “The Impact of Diversity on Open Ad-Hoc Team Formation Environments in Multiagent Systems”; Robin Lynn Sarik, biochemistry, “Effects of a Smaller Gene on the Location of dUTPase within a Dictyostelium Cell”; Erik Schulz, anthropology, “Campus Archaeology: 19th Century Medicinal Bottles”; Brandon James Schuman, English language arts, “Who is a Reader? Assessing Reading and Literacy Practices of High School Students”; Bailey L. Snow, business administration, “Understanding the Rise of Non-partisanship in an Emerging Democracy”; Grace Stallworth, psychology, “The Impact of Social Identity Complexity on Well Being and Tolerance”; Christian McCormack Stowe, history, “Effects of Propaganda and Assassination Attempts on Pre Modern English Monarchs”; Jaclyn M. Tejeda, textiles, merchandising and fashion design (textile and apparel design), “Investigation of Cost-Effective, Small-Scale Textile Manufacturing for New and Small Businesses”; Rosa Isela Torres, psychology, “The Importance of Adequate Partner Support during Pregnancy: Implications for Family Health”; Stella Uiterwaal, biological sciences, “Identification of Silencing Suppressor Proteins in Sugarcane Mosaic Virus”; Lauren Anne Vagts, anthropology, “MayaCityBuilder: Refining a Ceramic Chronology in Copan, Honduras”; Jessica Lynn Van Buskirk, psychology, “The Influence of Situational and Physical Factors on Consents to Search”; Jordan Catherine Verplank, biological systems engineering, “Patterned Alginate Hydrogels to Induce Chondrocyte Alignment”; Erin Voichoski, sociology, “Gendered Responses to Stress: Differences across Type of Stressor and Mental Health Outcomes”; Isaac Wells, chemistry, “Development of Transition Metal Doped Cerium Oxide Catalysts for the Conversion of Carbon Dioxide to Organic Carbonates”; Elena Lucille Wickstrom, psychology, “Characterizing Genes Mediating Magnaporthe Oryzae Infection: Emphasis on C and N Metabolism”; Korinne Zimmerman, textiles, merchandising and fashion design (textile and apparel design), “How Body Scanning Can Aid in the Design and Placement of Patch Pockets on Plus Size Women’s Jeans.”

  • Malcolm: Mikayla Kristine Locke, nutritional science and dietetics, “Relationship Between Metabolic Suppression and Biological Markers of Energy Deficiency in Exercising Men.”

  • McCook: Marisa Marie Esch, elementary education and special education (K-6), “The Structures Intervention: A Pilot Study of the Full Program”; Gavin Harsh, animal science, “Cows with Irregular Estrous Cycles and Anovulation may be Determined by Altered Hormonal Profiles at Puberty Onset”; Rebecca Marie Sehnert, psychology, “Understanding Deficits in Social Processing in Children with Traumatic Brain Injury”; Megan Lynn Wilson, anthropology, “Human-Land Interaction on the Great Plains.”

  • Minden: Carlie Ann Bauer, English language arts, “Who is a Reader? Assessing Reading and Literacy Practices of High School Students.”

  • Norfolk: McKenzie Rae Essley, child, youth and family studies, “Associations between Parent-Child Relationship and Children’s Executive Function”; Katy Kirschner, microbiology, “The Effect of VEGFA in Granulosa Cells on Fertility”; Victoria Klafter, English, “Investigation of Implementation of Indian Child Welfare Act”; Zully Perez Sierra, chemical engineering, “Investigation and Model of a Nanoparticle Delivery System for Micronutrients to Plants”; Sara Reyes, psychology, “The Importance of Adequate Partner Support during Pregnancy: Implications for Family Health.”

  • O’Neill: Kyle Robert Regan, animal science, “Origin of Gonadotropin-Releasing Hormone II in Porcine Seminal Plasma.”

  • Omaha: Aviva Atri Schuller, psychology, “Effect of Nature Sounds on Adult’s Performance on Attention Network Tasks and Spatial Working Memory Tasks”; Myrianna T. Bakou, psychology, “Race, Objectification and Sexual Assault on College Campuses”; Amera Becirovic, psychology, “Possible Impacts of Sleep Restriction on Brain Processing of Children”; Olivia Beier, finance, “Securitization, Trade Credit and the Nature of Goods”; Roshan Paresh Bengali, physics, “Applications of Ultrafast Electron Diffraction for Molecular Imaging”; Camden Bilyeu, chemistry, “Application of a Split-Nanoluciferase as a Kinase Reporter”; Nicholas Anthony Bohlim, biological systems engineering, “The Role of Rice Leaf Surface Properties in the Appressorium Formation of Magnaporthe Oryzae”; Zachary Bram, mechanical engineering, “Design and Testing of Tissue Capturing Biomechanical Capsule and pH Sensor for Biosensing inside the Small Intestine”; Madeline Lea Breeling, global studies, “The Effects of Violence and Corruption on Trust in Democratic Institutions”; Guadalupe Chairez, dance, “Developing and Analyzing the Success of a Campaign to Increase Food Waste Composting at UNL and the City of Lincoln, Including Investigating and Addressing the Barriers to Change”; Hannah Christian, biological systems engineering, “Scalable and Replicable Cardiomyocyte Differentiation of H9 Embryonic Stem Cells”; Laura Marie Domet, psychology, “Parent-Child Interactions during Preschool”; Katherine Sue Downey, forensic science, “Characterizing Genes Mediating Magnaporthe Oryzae Infection: Emphasis on C and N Metabolism”; Avery R. Dresser, environmental studies, “Developing and Analyzing the Success of a Campaign to Increase Food Waste Composting at UNL and the city of Lincoln, Including Investigating and Addressing the Barriers to Change”; Zac Henry Lewis Egr, biological sciences, “Parent-Child Interactions during Preschool”; Catelyn Evans, biological systems engineering, “Developing Cerebral Organoids to Model Human and Mice Brain Development”; Rachel Marie Feuker, speech-language pathology, “The Effects of Sensory Manipulation on Brain Activity and Swallowing Biomechanics”; Emma Lei Finken, sociology, “The Impact of New Parenthood on Ambivalent Family Relationships”; Ryan James Forney, biological sciences, “Investigation of Pseudomonas Syringae Effectors’ Mechanism to Deacetylation of H3K9 in Arabidopsis”; Allycia Gutierrez, English language arts, “Who is a Reader? Assessing Reading and Literacy Practices of Middle School Students”; Sierra Hansen, biochemistry, “Identifying DJ-1 Interactors Using Engineered Non-Dissociable DJ-1”; Tanner Reed Hawkins, biological sciences, “Effects of Gopher Tunneling on Nitrogen Mineralization”; Lauren E. Hays, nursing, “Enhancing Teamwork between Nursing and Dental Students via a Blended Interprofessional Education Program”; Emma Catherine Himes, English, “Textual Analysis and Computing of the Complete Letters of Willa Cather in R”; Philion Lucas Hoff, biological systems engineering, “Analysis of Peptidoglycan Biosynthesis in Mycobacteria: Essentiality of Glutamate Racemase and Related Enzymes”; Lindsey Hollmann, biological systems engineering, “Engineering Water Availability and Quality Integration Based on Sensitivity of Nitrogen Levels to Fluctuating Hydroclimatological Events in the Platte River Basin”; Michelle David Huesca, psychology, “Understanding Parents’ Motivation Levels and Perceptions of their Children’s Health”; Doussou Shannan Karibuhoye Said, biological systems engineering, “Safe and Eco-Friendly Approach for Chemical Hair Straightening”; Madeline Lambert, architectural studies, “Design for Decline”; Todd Leutzinger, nutritional science and dietetics, “Finding Normative Reference Values for High School Combine Test Results”; Dana Blaze Livingston, psychology, “Dr. Livingstone’s Last Journey: Why His African Attendants Served Him So Well”; Samantha Lonergan, chemistry, “Use of Nanoparticles for Improved Identification of Metabolites in NMR Spectra”; Kalika Mahato, biochemistry, “Effects of Sestrin 2 Expression on Adipocyte Differentiation”; Sara Elizabeth Mantz, biological sciences, “Analysis of Potential Disease-Reducing Strategies in a Model of Inflammatory Bowel Disease”; Alyssa Mount, speech-language pathology, “Speech-Language Pathologists’ Perspectives on Assessment and Treatment of Individuals with Dementia: An Extended Review”; Barbara Louise Mullen, architectural engineering, “Corrosion of Rebar and Identification of Resulting Delamination Using Ultrasonic Testing”; Lori Marie Nevole, English, “The Willa Cather Archive: The Complete Letters of Willa Cather”; Dominic Nguyen, economics, “Component Optimization of Chemical and Mechanical Properties of Aged Bitumen Rejuvenated with Soybean Oil”; Marissa Nitz, biological systems engineering, “Novel Transcranial Doppler Headband for Simultaneous Measurement of Bilateral Middle Cerebral Artery Hemodynamics”; Matthew David O’Dell, biochemistry, “Determination of the Roles for Copper in Cell Signaling Involved in Growth, Cancer and Nutrient Metabolism”; Carmen Ann Ochoa, psychology, “Sexual Objectification and the Stress Response”; Ankit Pant, physics, “Locate Events Across Data Sets”; Sydney Nicole Rhoades, speech-language pathology, “Predicting Communication Impairments in Infants Between 2-12 Using the Infant Social and Communication Behavior Scales”; Brooks P. Ronspies, natural resource and environmental economics, “Impact of Landowner Behavior on Changes in Land Values”; Douglas Alexander Rowen, biological systems engineering, “Automated Feedback Device for the Madonna Pedi-ICARE”; Lauren Southard, animal science, “Micro Beads as an Aquatic Environment Hazard”; Anna Ruth Spethman, global studies, “We Too Are Intellectuals: South African Women’s Ideas on South African Segregation”; Joseph Anthony Stapleton, biological systems engineering, “Single Wall Carbon Nanotube Fluorescence Detection to Quantify Nitric Oxide Concentrations in Cell Culture Conditions”; Olivia Thiel, mathematics, “Colorability of 4-Dimensional Knots”; Courtney Lea Van Hoosen, French, “Effect of Creativity, Self-Efficacy and Proactive Personality Relative to Entrepreneurial Intentions Versus Social Entrepreneurial Intentions”; Yasmin Vega, Spanish, “Understanding Parents’ Motivation Levels and Perceptions of their Children’s Health”; Davis Vinckier, history, “Autobiography of Myron Longsoldier and Lakota History of the Great Plains”; Ellie Watkins, pre-speech-language pathology, “Investigating Executive Function in Children At-Risk for Developmental Dyslexia (DD) Using Functional Magnetic Resonance Imaging (fMRI)”; Brett Allen Whorley, biological systems engineering, “Improving Ankle Kinematics on Madonna Pedi-ICARE”; Jennifer Wies, biochemistry, “Analysis of Histone Deacetylase Involvement in P. Syringae-Triggered Chromatin Changes”; Jade Elizabeth Zuehlke, English, “Collaborative Digital Literary Archive Development: The George Eliot Review Digitalization Project.”

  • Ord: Megan Nell Peterson, architectural studies, “The Study of Architecture as Performance.”

  • Palmyra: Alex Edward Clough, physics, “High Energy Neutrino Detection and Analysis.”

  • Papillion: Brianna Maureen Kellar, biochemistry, “To Determine the Heparin Binding Domain in Stabilin-2.”

  • Peru: Rachel Nicole Denniston, pre-elementary education and special education (K-6), “Project VIEW: Visual Impairments Education in Writing.”

  • Plainview: Michael Moeller, biological systems engineering, “Toxicity of Nanoceria in Engineered Neuron-Astrocyte Co-Culture Model.”

  • Plattsmouth: Autumn Nicole Dunn, fisheries and wildlife, “Using Macro and Micro Invertebrates to Understand the Impacts on Root Growth.”

  • Pleasanton: Kaellen Miller, chemical engineering, “Rational Design of Electrolytes for Next-Generation Redox Flow Batteries from First-Principles Modeling.”

  • Potter: Rebekah Joyce Hutchinson, pre-speech-language pathology, “The Getting Ready Intervention for Young Children at Developmental Risk.”

  • Ralston: Shalbey Lynn Workman, art, “Exploration of Self Portraits through Photography and Sculpture.”

  • Roca: Elizabeth Spaulding, pre-speech-language pathology, “The Effect of Visual Context on the Perception of Sinusoidal Speech.”

  • St. Edward: Christina Mae Hamling, pre-speech-language pathology, “Improving the Inter-Professional Relationship Between Nurses and Speech-Language Pathologists.”

  • St. Helena: Emily Anne Paltz, meteorology-climatology, “Perceptions of Weather and Climate from Experiences.”

  • Seward: Sarah Anne Moody, psychology, “The Influence of Emotion and Situated Social Cognition on Consents to Search”; Carissa Raymond, geology, “Impact and Analysis of Streambank Stabilization Practices.”

  • Shelby: Juan Carlos Velasco, art, “Art and Art History Design Internship Liaison Program and National Internship Program.”

  • South Sioux City: Jazmin Castillo, fisheries and wildlife, “Estimation of Distribution and Abundance of the Spotted Hyena (Crocuta Crocuta) in the Northern Tuli Game Reserve, Botswana”; Selma S. De Anda, nutritional science and dietetics, “Research to Enhance Activities for Community Health (REACH): Assessing the Impact of Social Marketing and Theory-Based Intervention Strategies on Participant Involvement, Retention and Health Outcome.”

  • Upland: Dylan Steinkruger, meteorology-climatology, “Developing a Winter Severity Index to Improve Road Mobility.”

  • Valparaiso: Curt Vandenberg, fisheries and wildlife, “Analyzing Dietary Selection by the Blanding’s Turtle from Nebraska Sand Hills Habitats.”

  • Waverly: Katie Monson, pre-speech-language pathology, “Investigating Executive Function in Children At-Risk for Developmental Dyslexia (DD) Using Functional Magnetic Resonance Imaging (fMRI)”; Spencer Prockish, physics, “Constructing Light Weight, High Efficiency, Flexible Solar Cells by Integrating Hybrid Halide Perovskite with Layered Two-Dimensional Materials.”

  • Wayne: Emma Leigh Loberg, pre-speech-language pathology, “The Getting Ready Intervention for Young Children at Developmental Risk”; Lydia Hannah Pflanz, psychology, “Dream Perspectives and Their Correlation to Dissociation and Sleep Disturbances”; Cassidy C. Wiese, chemical engineering, “Elucidating Sub1A-Mediated Submergence Tolerance Using Transgenic Approaches.”

  • West Point: Blake Edward Hass, biological systems engineering, “To Determine the Heparin Binding Domain in Stabilin-2.”

  • Wood Lake: Shawna Wheeler, agricultural education, “Guidance Counselors’ Perceptions of Agriscience Courses.”

  • Wood River: Kylee Marie Sutton, forensic science, “Detection of SLA II Variants Associated with Disease Susceptibility in Swine.”

  • York: Charles A. Briggs, mechanical engineering, “Using New Unmanned Aerial Vehicle Technology to Enhance Conservation Biology Research”; Emilie Rose Turek, history, “History of the YWCA.”

ELSEWHERE IN THE U.S.:

ALASKA:

  • Fairbanks: Shannyn Rose Bird, mathematics, “Cell Collective: Cultivating a Community Resource for Biochemical Computational Models.”

CALIFORNIA:

  • Folsom: Alegra Isabel Mendez, biological sciences, “Finding Normative Reference Values for High School Combine Test Results.”

  • Sacramento: Shimin Deng, mathematics, “The Dynamics of a Predator-Prey Model in a Lake Environment.”

  • Solvang: Connor Benjamin Meza, sociology, “EDA Lateralization and Application to Ambulatory Protocols.”

  • Torrance: Elise Thayer, psychology, “Mood, Exposure to Nature and Decision Making.”

COLORADO:

  • Aurora: Stephaine Anne Schell, psychology, “Rule Breaking Behavior and Problem Solving Ability.”

  • Colorado Springs: Cassandra Kathleen Sulski, electrical engineering, “Wireless Force Sensor.”

  • Julesburg: Elizabeth Marie Regier, civil engineering, “Microbial Degradation of Steroid Hormones in Soil.”

  • Longmont: Katie Margaret Church, biological sciences, “Investigating Sperm Precedence and Fitness Benefits of Increased Sperm Transfer in the Copulatory Silk Wrapping Nursery Web Spider Pisaurina Mira.”

  • Parker: Alleah Bouley, chemistry, “EDA Lateralization and Application to Ambulatory Protocols.”

  • Westminster: Alexis Kelly, forensic science, “Analysis of Metal Ions in Late 19th Century Medicine Bottles Excavated from the University of Nebraska-Lincoln.”

ILLINOIS:

  • Downers Grove: Adele Erin McKenney, biological sciences, “Population Dynamics and Disease Management of Two Contrasting Pathogens of Dry Bean.”

  • Hampshire: Hannah Rose Seyller, speech-language pathology and audiology, “Effects of a MicroRNA Deficient Diet on Cognitive Function and Muscular Efficiency.”

  • Naperville: Erin Elizabeth Stevens, biological systems engineering, “Dynamic Leaf Temperature Analysis of Basil (Ocimum) Greenhouse Plants for Moisture Stress.”

  • Riverwoods: Rachel Christine Maloy, nutritional science and dietetics, “Identification of Glycoproteins on the Surface of Cow’s Milk Exosomes and Human Intestinal Cells that Facilitate Exosome Endocytosis.”

  • St. Charles: Andrew W. Egger, biochemistry, “To Determine the Heparin Binding Domain in Stabilin-2.”

  • South Elgin: Katlyn LaCroix, actuarial science, “Comparing Past Experience, Exposure to Entrepreneurs and Entrepreneurial Education as Predictors of Entrepreneurial Intentions Versus Social Entrepreneurial Intentions.”

IOWA:

  • Des Moines: Riley Ann Naughton, textiles, merchandising and fashion design (textile and apparel design), “The Use of Body Scanning Technology to Analyze the Effects of Movement in Costuming for Color Guard Performers.”

  • Le Mars: Paige Marie Groetken, nutritional science and dietetics, “Effect of Nature Sounds on Adult’s Performance on Attention Network Tasks and Spatial Working Memory Tasks.”

  • Logan: Ellis James Johnson, biological systems engineering, “Importance of Arabidopsis Thaliana Myzu Persicae-Induced Lipase1 Gene in Defense against Cabbage Aphids (Hemiptera).”

  • Moorhead: Kaitlyn Lee Cumming, animal science, “Examining the Capacity for Beef Production in the State of Nebraska.”

  • Spencer: Austin Jeffre Helmink, biological systems engineering, “Characterizing Chitosan Modifications to Improve Nonviral Gene Delivery for DNA Vaccination.”

  • Urbandale: Andreas Jordan Miles-Novelo, psychology, “Race, Objectification and Sexual Assault on College Campuses.”

KANSAS:

  • Colby: Bridget M. Bickner, fisheries and wildlife, “Exploring the Effect of Octopamine on Male and Female Mating Behaviors in the Nursery Web Spider, Pisaurina Mira.”

  • Hiawatha: Jessica Carter, history, “ ‘Curating the Movement’: Working with Roz Payne’s Digital Sixties Archive.”

  • Mission Hills: John Shook, biological systems engineering, “Pressure Distribution on Cranium Due to Different Tempering Techniques of a Transcranial Doppler Fixation Device.”

  • Overland Park: Michael Blake Miller, plant biology, “A Mutagenesis Approach for Improving Sorghum Grain Protein Quality and Digestibility.”

  • Shawnee: Kristalyn Kay Gentry, English language arts, “Who is a Reader? Assessing Reading and Literacy Practices of High School Students.”

  • Wichita: Kayla West, speech-language pathology, “Predicting Communication Impairments in Infants Between 2-12 Using the Infant Social and Communication Behavior Scales.”

MICHIGAN:

  • Saline: David Michael Strobbe, finance, “Influence of Strengths Based Coaching on First Year College Students.”

  • South Lyon: Monica Houck, architectural engineering, “Corrosion of Rebar and Identification of Resulting Delamination Using Ultrasonic Testing.”

MINNESOTA:

  • Lino Lakes: Amina Cheikh, architectural studies, “Architecture in the Humanities.”

  • Maplewood: Sara Ellen Duke, English, “The Whitman Archive: Archival Investigations of Walt Whitman’s Interviews and Reminiscences.”

  • Oakdale: Rebecca Horzewski, computer engineering, “Protecting UAVs from Fire: Safety during Controlled Burns.”

  • Woodbury: Victoria A. Bart, biological systems engineering, “Single Wall Carbon Nanotube Fluorescence Detection to Quantify Nitric Oxide Concentrations in Cell Culture Conditions”; Alison Taylor Creeger, environmental restoration science, “Public Perception of Leadership in the Municipal Solid Waste Sector.”

MISSOURI:

  • Lee’s Summit: Harriet Osei Appeah, microbiology, “Characterizing Genes Mediating Magnaporthe Oryzae Infection: Emphasis on C and N Metabolism”; Austin James Buchanan, mathematics, “A Study through Fiction: East-Asian Influences upon American Life”; Anna Jyoti Poudel, global studies, “Socialization of Yezidi Refugees in Lincoln, Nebraska.”

NEW JERSEY:

  • East Brunswick: Haylie Nicole Mikulak, meteorology-climatology, “Variations in the Extents of Sea Ice and Snow Cover of the Arctic.”

NORTH DAKOTA:

  • Lincoln: Emilee Jo Lachenmeier, water science, “Spring Flooding in the Upper Midwest and Northern Plains.”

  • Menoken: Abigail Jean Kershaw, microbiology, “Multivalent Vaccine against Acute Respiratory Distress Using Both HAdV 4 and HAdV 7 Hexons.”

OHIO:

  • Grove City: Braden Michael Harm, chemical engineering, “Continued Examination of Methods Designed to Increase Yield of Human Pluripotent Stem Cell (hPSC) Cultures for Scientific and Clinical Use.”

  • Ravenna: Abhirup Shome, classics and religious studies, “Publishing Humanities Arguments in a Digital World: A Case Study in Hybrid Print/Web Strategies (UCARE team project).”

SOUTH DAKOTA:

  • Aberdeen: Brandi Russell, biochemistry, “Coenzyme M is an Archaeal Antioxidant.”

  • Deadwood: Emily Reif, environmental studies, “Developing and Using a Pollinator Attitude Scale to Measure the Success of Pollinator Education.”

  • Groton: Camille Sippel, economics, “Apple v. Samsung and the Technology Race.”

  • Hartford: McKayla Ann Wieczorek, biological sciences, “The Roles of Amino Acid Residues on the Influenza A Virus.”

  • Jefferson: Logan Erickson Radtke, biological sciences, “Analysis of Hybrid Male Sterility Factors within Drosophila Species.”

  • Lennox: McKenzie Kjose, biological sciences, “Effects of Computational Model Building Versus Model Investigation on Student Thinking About Gene Regulation.”

  • Madison: Brian J. Niedert, classics and religious studies, “Publishing Humanities Arguments in a Digital World: A Case Study in Hybrid Print/Web Strategies (UCARE team project).”

  • Mitchell: Marina Joy Powers, global studies, “Effects of Educational Policy on Student Motivation.”

  • Rapid City: Andrew Lee Schacht, biochemistry, “Structure-Function Relationship of the WhiB-like proteins in Mycobacterial Pathogens”; Drew Van Heuveln, electrical engineering, “Layered and Monolayer Materials for Electronics and Energy Conversion.”

  • Salem: Erin Eickman, microbiology, “Brain Tumor in a Dish: Glioma/Astrocyte Co-Cultures as a Model for In Vitro Studies.”

  • Sioux Falls: Rachel Dickerson, anthropology, “MayaCityBuilder: Refining a Ceramic Chronology in Copan, Honduras”; Megan Rovang, speech-language pathology, “The Effects of Sensory Manipulation on Brain Activity and Swallowing Biomechanics”; Matthew Vincent Russell, water science, “Validation of the Cosmic Ray Neutron Method for Estimating Soil Moisture.”

  • Vermillion: Sarah Signe Hughes Berheim, psychology, “Sexual Objectification and the Stress Response.”

TEXAS:

  • Cedar Park: Madison Marie Warrick, speech-language pathology, “The Getting Ready Intervention for Young Children at Developmental Risk.”

  • Frisco: Megan Danielle Smith, microbiology, “Purpose of Proposed Chondroitin Binding Proteins in Methanobrevibacter Smithii.”

VIRGINIA:

  • Staunton: Mackenzie Anne Griffith, sociology, “Examining Challenges to Civilian Reintegration of Military Veterans in the United States.”

WASHINGTON:

  • Seattle: Alex Michael Sturtz, computer science, “VITA-Math Day.”

WISCONSIN:

  • Sussex: Austen James, biological sciences, “Individual-Based Model of Duckweed Growth.”

  • Whitefish Bay: Donald James Strasheim, English language arts, “Who is a Reader? Assessing Reading and Literacy Practices of Middle School Students.”

INTERNATIONAL STUDENTS:

CAYMAN ISLANDS:

  • West Bay: Kayla Ramos, elementary education and special education (K-6), “The Structures Intervention: A Pilot Study of the Full Program.”

CHINA:

  • Kunming: Yichuan Hu, food science and technology, “Effect of the Particle Size of Flours on the Gut Microbial Fermentation Properties.”

  • Shanghai: Zhongzhou Shi, food science and technology, “Relationship Between Lipase Activity and Shelf-Life of Whole Wheat Flour.”

  • Xianyang: Zixiang Liu, food science and technology, “Effect of Layers on Temperature-Dependent Thermal and Dielectric Properties of Dates.”

  • Zhengzhou: Ruobing Zhao, English, “What American Educators Can Learn From Their Students From Asia, and How They Can Best Support Their Academic Success.”

INDIA:

  • Mhow: Ayush Manish Agrawal, computer science, “Traffic Congestion Reduction Application.”

  • New Delhi: Shreya Rawal, computer engineering, “Integration of Unmanned Aircraft System Vehicles of UNL’s NIMBUS Lab into a Commercial Simulator.”

MALAYSIA:

  • Ipoh: Ee Shin Hum, psychology, “Gender Differences in Mental Health Outcomes: The Role of Social Support and Self-Salience in Externalizing and Internalizing Symptoms.”

  • Kuala Lumpur: Rebecca Kiat, biological sciences, “Physiological Characterization of Methanogens Utilizing Calcium Carbonate for Methane Production”; Davy Lim, actuarial science, “Resource Allocation of Business Groups.”

  • Tawau: Tze Yeen Yap, mechanical engineering, “Corrosion of Oxide-Dispersion-Strengthened Alloys in High-Temperature Water Environment.”

OMAN:

  • Muscat: Lubna Said Al-Azri, geology, “Iron Mobility in Desert Sandstone Aquifers: The Possible Role of Siderite.”

SERBIA:

  • Belgrade: Vojislav Medic, electrical engineering, “Development of Tungsten Selenide Photovoltaic Solar Cells.”

SOUTH KOREA:

  • Daegu: Peter Inho Nahm, management, “Extraordinary Gain, or Inordinate Loss? Motivation and Consequences of Acquisition Activity.”

  • Gwangju-si: Yoojeong Lee, art, “Thematic Bodies of Work and Studio Management.”

VIETNAM:

  • Ho Chi Minh City: Huy Anh Tran, art, “Art and Art History Design Internship Liaison Program and National Internship Program”; Phuc Thien Tran, art, “The Aliens: Illustrated Narratives of Immigrant Experiences Bridging Eastern and Western Cultures”; Quynh Tran, biochemistry, “Toward New Asymmetric Transition Metal-Mediated Synthetic Routes into Unsaturated Amino Acids.”

Recent News