49 seniors named Chancellor's Scholars

49 seniors named Chancellor's Scholars

New student convocation
Craig Chandler | University Communication
Students stream into the Devaney Center. The University of Nebraska–Lincoln will honor 49 seniors as Chancellor’s Scholars during the All-University Honors Convocation on April 23 at the Lied Center for Performing Arts.

Forty-nine University of Nebraska-Lincoln seniors will be recognized as Chancellor's Scholars during the All-University Honors Convocation at 2 p.m. April 23 at the Lied Center for Performing Arts, 301 N. 12th St.

Chancellor's Scholars are students who graduated in December or who will receive their degrees in May or August and have maintained 4.0 grade-point averages on all collegiate work at Nebraska and elsewhere.

The following is a list of Chancellor's Scholars by hometown. The information includes college, academic major(s) and parents' and spouses' names.

NEBRASKA:

  • Albion: Toni Annamarie Rasmussen, agricultural education and cooperative education, College of Agricultural Sciences and Natural Resources, daughter of Keith and Lonnelle Rasmussen.

  • Blair: Amy Marie Demers, accounting, College of Business, daughter of Doug and Terri Demers.

  • Cambridge: Kilah Morgan Deaver, elementary education, College of Education and Human Sciences, daughter of Lennie and Joyce Deaver and the late Ann Deaver.

  • Columbus: Elisabeth Brenna Loseke, animal science, College of Agricultural Sciences and Natural Resources, daughter of Ryan and June Loseke.

  • Crete: Garrett Evan Wahl, biological sciences, College of Arts and Sciences, son of Bruce and Carrie Wahl.

  • Elkhorn: Colton Thomas Roessner, biochemistry, College of Arts and Sciences, son of Jason and Barb Roessner.

  • Firth: Thomas Everett Docter, accounting, College of Business, son of Merlyn and Julie Docter.

  • Fremont: Rachel Marie Samuelson, nutrition and health sciences, College of Education and Human Sciences, daughter of Steve and Celeste Samuelson.

  • Grand Island: Jessica Ruthanne Bober, international business, College of Business, daughter of Jane Bober; Alexander Matthew Wirth, actuarial science and finance, College of Business, son of Donald and Denise Wirth.

  • Gretna: Alissa Luella Martindale, animal science, College of Agricultural Sciences and Natural Resources, daughter of Todd and Pennie Martindale.

  • Henderson: Ashley Jayne Quiring, accounting, College of Business, daughter of Lonnie and Lisa Quiring.

  • Holdrege: Bailey Jo Williams, advertising and public relations, College of Journalism and Mass Communications, daughter of John and Michelle Williams.

  • Lincoln: Christopher Samuel Beasley, psychology, College of Arts and Sciences, son of Scott and Patti Beasley; Lauren Marie Bell, speech-language pathology, College of Education and Human Sciences, daughter of Stephen and Tori Hupf, wife of Zach Bell; Ann Mariah Essay, nutrition and health sciences, College of Education and Human Sciences, daughter of Phil and Laura Essay; Austin Joseph Horan, nutrition and health sciences, College of Education and Human Sciences, son of Mark and Jill Horan; Andrew Wade Peterson, secondary mathematics education, College of Education and Human Sciences, son of Melody Peterson; Brenna Joy Robinson, child, youth and family studies, College of Education and Human Sciences, daughter of Denise and Cole Moore and Brian Robinson; Philip Konrad Stark, economics, College of Arts and Sciences, son of Gerold and Kristin Stark.

  • Malcolm: Mikayla Kristine Locke, nutrition science, College of Education and Human Sciences, daughter of Chad and Kristie Locke.

  • Mead: Christina Joy Nelson, elementary education and early childhood education, College of Education and Human Sciences, daughter of Roger and Jody Nelson.

  • Milligan: Jennifer Kay Pribyl, actuarial science, College of Business, daughter of Tim and Mary Kay Pribyl.

  • Omaha: Brett Andrew Begley, chemistry, College of Arts and Sciences, son of Brian and Pamela Begley; Rachel Renee Bormann, elementary education and special education, College of Education and Human Sciences, daughter of Timothy and Marilou Bormann; Paige M. Krupa, fisheries and wildlife, College of Agricultural Sciences and Natural Resources, daughter of Gary and Linda Krupa; Jake Alan Luther, biological sciences, College of Arts and Sciences, son of Greg and Peggy Luther; Anna Lynn Rolf, secondary mathematics education, College of Education and Human Sciences, daughter of Robert and Karen Rolf; Courtney Lea Van Hoosen, international business, College of Business, daughter of Lee and Alice Van Hoosen.

  • Osmond: Matthew Joseph Blunck, agronomy, College of Agricultural Sciences and Natural Resources, son of Roger and Patricia Blunck.

  • Papillion: Alexandria Claire Curttright, political science, College of Arts and Sciences, daughter of Greg Curttright; Miranda Kathleen French, food science and technology, College of Agricultural Sciences and Natural Resources, daughter of Doug and Janelle French; Kevin Daniel Real, biological systems engineering, College of Engineering, son of Christopher and Patty Real.

  • Ralston: Kyle Thomas Sramek, psychology, College of Arts and Sciences, son of Thomas and Joyce Sramek.

  • Seward: Sarah Anne Moody, psychology and Spanish, College of Arts and Sciences, daughter of John and Julie Moody.

  • Sidney: Taylor Thomas Kaus, agricultural economics, College of Agricultural Sciences and Natural Resources, son of Phillip and Lyndi Kaus; McKenzie Lane Rosdail, speech-language pathology and audiology, College of Education and Human Sciences, daughter of Tom and Gina Rosdail.

  • Sutton: Mitchell Adam Carlson, criminology and criminal justice, UNO College of Public Affairs and Community Service, son of Tom and Joan Alberts and Mark and Brenda Carlson.

  • Waverly: Tyler Jeffrey Stading, psychology and biological sciences, College of Arts and Sciences, son of Jeffrey and Julie Stading.

ELSEWHERE:

Colorado:

  • Arvada: Mattie K. Bockhold, elementary education, College of Education and Human Sciences, daughter of James Bockhold and Carrie Bockhold.

  • Castle Rock: Erin Marie Marra, English, College of Arts and Sciences, daughter of Matthew and Jenny Dwiggins, wife of Matthew Marra.

  • Colorado Springs: Anna Christine Lee, music education, Hixson-Lied College of Fine and Performing Arts, daughter of Jim and Christie Lee.

Illinois:

  • Hampshire: Hannah Rose Seyller, biological sciences, College of Arts and Sciences, daughter of Ambrose and Shelley Seyller.

  • Roselle: Alise Michaela Pape, social science education, College of Education and Human Sciences, daughter of Angela Rogosienski and the late Anthony Pape.

Iowa:

  • Urbandale: Sydni Noelle Rowen, advertising and public relations, College of Journalism and Mass Communications, daughter of Jeff and Teresa Rowen.

South Dakota:

  • North Sioux City: Logan Erickson Radtke, biological sciences, College of Arts and Sciences, son of Steven and Sandi Radtke.

Wisconsin:

  • Lodi: Samuel John Taylor, biochemistry and biological sciences, College of Arts and Sciences, son of Bruce and Christine Taylor.

Wyoming:

  • Huntley: Andrea McKenzie Gurney, agribusiness, College of Agricultural Sciences and Natural Resources, daughter of Leticia Gurney.

South Korea:

  • Daegu: Kyu Young Oh, finance, College of Business, son of Jim-Heoh Oh and Sun Ja Jung.